Klikni ovde za pomoć kod unosa

OPIS KOMANDI KOD UNOSA FAKTURE

Link ka help-u vezanom za slanje eFaktura: link

Komande koje možeš koristiti kod knjiženja izlaza robe su:

U / Enter Unos nove stavke fakture
  Redosled unosa:
  - Šifra artikla (POMOĆ KOD UNOSA ŠIFRE I KONTA)
  - Količina
  - Cena za kupca
  - Rabat (%)
Nakon svakog unosa polja, pritisni Enter, da bi prešao na sledeće polje unosa.


P Štampanje fakture
Kad daš komandu za štampanje otvoriće ti se spisak mogućnosti štampanja dokumenta. Detaljniji opis tih komandi možeš pogledati ovde.
NAPOMENA: Fakture na eServis se ne smeju slati pre nego što je dokument proknjižen.
K

Knjiženje

 

Shift+C Promena cene već unete stavke.
Shift+R Promena rabata već unete stavke.
Shift+I Promena količine već unete stavke.
Shift+Z Privremeni ispis zarade po stavci.
Shift+E Unos već plaćenog iznosa za štampu u klauzuli.

 

I Izmena otpremnice i komercijaliste
Možeš da upišeš / promeniš broj otpremnice, kao i rok plaćanja, tj. datum važenja kod profakture. Možeš da promeniš komercijalistu (ako je opcija "rad sa komercijalistima uključena).

 

Shift+J Povećanje vrednosti robe u apsolutnom iznosu
Upiši apsolutni iznos za koji povećavaš vrednost robe koja je na fakturi koju si uneo, i taj iznos će ravnomerno biti raspoređen na sve stavke u fakturi ili profakturi, tj. jedinične cene će biti povećane za potreban iznos. Ova opcija se koristi kad zaračunavaš neke dodatne troškove (prevoz), a ne fakturišeš ih posebno i nisu već uračunati u cene artikala koji su na fakturi. Posle unošenja iznosa povećanja nemoj menjati stavke u fakturi jer onda cene neće biti ravnomerno povećane, već će biti veće samo kod onih koje nisi menjao ili dodavao posle unosa. Iznos može biti i u minusu, za slučaj da pogrešiš pa hoćeš da vratiš na prethodno stanje, s tim da moraš da paziš kad unosiš minus. Ako uneseš minus veći od plusa koji hoćeš da ispraviš, može doći do NEPREDVIDIVIH KNJIŽENJA u slučaju da cene odu ispod nabavne cene, zbog toga što Lidder ne proverava cene kada ih na ovaj način smanjuje. Zbog navedenog, ovu opciju koristi sa ekstremnom opreznošću! Iznos, koji zadaješ kao povećanje vrednosti robe, može biti automatski (bez pitanja) korigovan, zbog zaokruženja koje se mora izvršiti na broj decimala, koji si odredio u standardnom meniju u opcijama (SERVIS / OPCIJE / Firma / Parametri - broj decimalnih mesta.)
C Povezivanje fakture sa nekom profakturom. (Ukoliko ima više faktura po nekoj profakturi)
Ctrl+C Unos stavki sa bar kod čitača.
Ctrl+S Izbor dodatne adrese isporuke komitenta.
Ctrl+X Unos dodatne adrese isporuke komitenata.
Ctrl+V Štampa valutne klauzule.
Ctrl+O

Prikaz alternativnih naziva artikala.

Ctrl+H

Mod rada bez provere nabavnih cena.

B Brisanje stavke iz fakture.
Zadavanjem komande B, bićeš upitan za redni broj stavke iz dokumenta koju želiš da obrišeš iz dokumenta.


T Promena pratećeg teksta
Ovom komandom biraš jedan od deset standardnih pratećih tekstova. Prateći tekstovi su u stvari dodatne klauzule koje sam možeš definisati i koji se štampaju uz fakturu. Standardnih tekstova, tj. grupa pratećih klauzula možeš definisati 10 različitih, a za svaku fakturu se komandom T odabire tekst (komplet klauzula) koji je toj fakturi odgovarajući. Ako u toku izrade fakture ne koristiš komandu T, automaski će biti izabran komplet klauzula broj 0 (nula). Ako 10 različitih standarnih grupa kaluzula nije dovoljno, postoji opcija "Pamćenje propratnog teksta za svaku fakturu posebno" koju treba uključiti da bi dobio mogućnost da svaka faktura ima svoj sopstveni prateći tekst koji nije 1 od 10 standardnih već tekst samo za tu jednu.
Podsećamo da pri fakturisanju možeš, uz standardnih 6 redova teksta koji možeš upisati ili odabrati komandom T kod fakturisanja, dodati i nešto kao dodatni opis (ako je potrebno opisati artikle ili dodatno ispisati serijske i druge oznake u samoj fakturi, odmah ispod artikala) i to tako što ćeš krenuti sa unosom usluge komandom G (nakon unetih artikala u fakturi) ali upisati da je cena usluge nula i uneti tekst usluge, koji će zbog nulte cene postati opis artikala koji su iznad.
Komande koje možeš koristiti za obradu i upis teksta su:
Strelice pomeranje - biranje teksta
Enter odabir teksta koji ide uz fakturu
Space (razmaknica) izmena postojećeg teksta
Propratni tekst koji se piše na fakturi je obično tipa: 'Ako u datoj valuti ne izvršite uplatu, biće Vam zaračunata kamata...' itd. Automatski, uz svaku fakturu, ide tekst br.0, tako da bi trebalo u taj tekst da upišeš standardne klauzule koje su ti potrebne na svim fakturama.
Ako imaš potrebe za nekim nestandardnim tekstom, stavi ga u tekst 1, 2... i koristi ga po potrebi.
Ako si u opcijama za firmu uključio 'Pamćenje propratnog teksta za svaku fakturu posebno', tekst koji upišeš će biti zapamćen uz tu fakturu, i za svaku sledeću će tekst biti poseban, tj. neće biti samo 10 različitih tekstova, već će ih biti onoliko, koliko faktura imaš. Uz propratni tekst će biti zapamćena i klauzula načina plaćanja.


Shift+T Promena pratećeg teksta sa učitavanjem poslednjeg pisanog.
Ova opcija omogućava isto što i T, ako je uključena opcija za firmu 'Pamćenje propratnog teksta za svaku fakturu posebno', s tim da ti automatski učitava poslednji tekst koji si pisao, pa onda njega menjaš.
Y Promena oznake statusa isporuka robe po tom dokumentu.


Shift+R Naknadno menjanje procenta rabata za svaku stavku.
Lidder će te voditi od stavke do stavke u fakturi i očekivati unos procenta rabata. Naravno, i ovde postoji kontrola, tako da ne možeš uneti rabat sa kojim bi cena za kupca bila ispod nabavne cene. Ukoliko upišeš procenat rabata "-1", to Lidderu govori da ne želiš da u sledećim stavkama unosiš procenat rabata, a možeš kao i do sada potvrđivati "0".

 

R Unos podataka za štampanje dodatnog popusta, tj. kasa-skonta.
Po zadavanju komande "R", bićeš upitan za broj dana koliko dodatni popust (kasa skonto) važi i procenat dodatnog popusta koji odobravaš ako se iznos na fakturi uplati u zadatom broju dana. Izračunat iznos se vidi i na ekranu odmah po unosu, a na fakturi se štampa u formi izdvojene klauzule kako bi je komitenti lakše primetili. Opis knjiženja knjižnog odobrenja za uplate po uslovima kasa skonta možeš pročitati ovde.
O (slovo o) promena moda unosa na unos cena u nekoj od valuta
Ovaj način unosa, naravno, možeš koristiti samo ako ti je uključena opcija za rad sa više valuta. Dakle, cene unosiš u odabranoj valuti, u kojoj kasnije fakturu možeš i štampati, a ista je sve vreme u dinarima, jer se tako i pamti i knjiži. Unos u valuti zavisi od unetog kursa za tu valutu, kao što zavisi i štampanje fakture u nekoj stranoj valuti.

 

L Import/Export.
Ovom komandom dobijaš izbor/meni u kome se nalaze različite operacije vezane za import (uvoz) i export (izvoz) celog dokumenta ili stavke dokumenta. Detaljnije možeš pogledati u sekciji DODACI/IMPORT-EXPORT pod naslovom "EI VP FAKTURA/PROFAKTURA/POVRAT/AVANSNA FAKTURA".
S Učitavanje / snimanje / izmena već urađene PROfakture
Zapamćene profakture je moguće menjati i to tako što neku postojeću profakturu možeš učitati kad otpočneš unos nove profakture, pre nego što uneseš novu stavku, komandom S. Učitanu profakturu možeš menjati kako je potrebno i zatim je snimiti pod istim brojem i datumom i to opet tasterom S. Ako koristiš rezervaciju artikala po profakturama, bitno je da znaš da artikli nisu rezervisani u toku menjanja, od učitavanja do snimanja učitane profakture.

 

A Pokrivanje/zatvaranje fakture avansom

 

Shift+A Unos broja dokumenta po kome je knjižen avans.
Ovom komandom unosiš iznos kojim je ova faktura avansno "pokrivena" ili "zatvorena". više o avansima možeš videti u poglavlju DODACI/AVANSI.

 

G Unos opisa izvršenih usluga
Komandom G prelaziš u mod unošenja usluga u nastavku fakture. Po zadavanju komande dobićeš tekst editor u kome možeš pisati 10 redova teksta u kome bi trebalo da bude opis usluge koju fakturišeš uz robu. Po unosu teksta (minimalno 2 reda) bićeš upitan za cenu opisane usluge. Ako tekst ostaviš prazan, tj. ništa ne napišeš u tekst editoru, dobićeš mogućnost da strelicama odabereš neki ranije napisani tekst, koji potom možeš promeniti, i po završetku, upisati mu novu cenu.
Ako je 10 redova malo za opis usluge možeš staviti i dodatni tekst tako što iskoristiš komandu Ctrl+G upišeš koliko god ti je potrebno teksta za uslugu pritisneš ESC i uneseš konačnu cenu usluge. A ako si pre toga uneo jedan artikal i želiš da propratni tekst bude vezan samo za njega onda ostaviš cenu usluge 0 i Lidder će pripojiti taj tekst artiklu i njegovoj ceni.
Kada jednom primeniš komandu G u fakturisanju, tj. kada uneseš jednu stavku usluge, sve dalje stavke moraju biti stavke usluga, što znači da ne možeš posle stavki usluga ponovo unositi stavke robe. Ako hoćeš da dodaš stavku robe, moraćeš da obrišeš sve stavke usluga, uneseš tu stavku robe i ponovo uneseš stavku usluge, s tim da je ne moraš ponovo pisati već je možeš izabrati iz već napisanih tekstova jer si je pri prvom unosu stavke napisao.
Stavke usluga će biti proknjižene isto kao što se knjiže fakture 'čistih' usluga, zajedno sa nalogom za robu. Na ekranu se neće videti ceo tekst opisa usluge, već samo prvi red teksta, zbog malo mesta na ekranu. Pri štampanju fakture biće odštampan ceo tekst koji si uneo, i to odmah posle 'robnog' dela fakture. Stavki usluga može biti koliko želiš, s tim da je ograničenje fakture 250 stavki, što znači da broj stavki robe plus broj stavki usluga ne može preći dvestapedeset.


Shift+G Unos stavke izvršenih usluga iz šifarnika/cenovnika usluga
Unos usluga iz šifarnika se radi na isti način kao i unos robe komandom U, s tim da se dobija spisak usluga po stavkama koje prethodno treba uneti u šifarnik konta koji moraš definisati na 25. mestu u sistemskom kontiranju.


Ctrl+G Prošireni unos opisa izvršenih usluga. Detaljnije...
Komandom Ctrl+G prelaziš u mod unošenja proširene usluga u nastavku fakture. Po zadavanju komande dobićeš tekst editor u kome možeš pisati veliki broj redova teksta u kome bi trebalo da bude opis usluge koju fakturišeš uz robu. Po unosu teksta (minimalno 2 reda) bićeš upitan za cenu opisane usluge.


Ctrl+J Promena poreske tarife za usluge
Ova komanda se može koristiti pre unosa stavki usluga, a promena poreske tarife se dobija odgovorom na pitanje "Usluga na ovoj fakturi podleže posebnoj stopi (D) ili opštoj stopi PDVa (N) ?".

 

H (kod fakturisanja) Izmena stavke usluge
Ova komanda služi za ispravljanje opisa usluge u nekoj stavci. Isti efekat se postiže brisanjem pa ponovnim unosom stavke, ali je nekad važan redosled napisanih usluga, pa je zbog toga omogućeno direktno menjanje neke stavke, čiji broj odabiraš po zadavanju komande.


H (kod povrata) Povrat bez saglasnosti
Kod povrata VP fakture komandom H se označava da je povrat bez saglasnosti. Takav povrat ne ide u evidenciju. Kad stigne saglasnost za umanjenje poreza, u pregledu proknjiženih VP faktura, odnosno u povratu na koji se odnosi saglasnost, komandom K se formira dodatni nalog iz vrste 13 koji ulazi u evidenciju.


X Alternativni unos stavki
U slučaju da imaš više nabavki nekog artikla i da nisi koristio (ili nisi mogao da koristiš) komandu J iz šifarnika za sintezu internih količina, ti imaš situaciju da treba da prodaš, na primer 1500 komada nečega a imaš 15 ulaza po 100 komada artikla koji prodaješ. Komanda X služi upravo za te slučajeve: po zadavanju komande bićeš upitan za artikal i za količinu, a Lidder će sam po FIFO metodu da uzima stavke sa kartice za fakturisanje i uneće u fakturu onoliko stavki koliko je potrebno da bi se dobila količina koju prodaješ. Ova komanda se može upotrebiti više puta u istom dokumentu ako ima potrebe kao što su više različitih cena istog artikla u jednom dokumentu. Ako se prilikom pritiska na taster “X” drži i pritisnut "shift" onda Lidder neće proveravati nabavnu cenu, tj. neće obaveštavati ako je prodajna cena pala ispod nabavne.


Z Tekući režim unosa cena
Pri izradi fakture omogućen je unos cene sa i bez PDV-a. Svako zadavanje komande Z menja režim unosa cena sa prvog na drugi pa opet na prvi itd, i daje informaciju u kom režimu se nalaziš posle svake komande. U zavisnosti od branše, nekima je uobičajen unos cena sa, a nekima bez PDVa pri samoj izradi fakture, a na samoj fakturi će cene uvek biti bez PDVa sa istim prikazanim u zbiru. Cene sa PDVom su takođe prisutne na fakturi, ali na kraju naziva, ako je uključena odgovarajuća opcija.
J (kod fakturisanja) Faktura - vraćanje robe
Faktura za vraćanje robe je podvrsta fakture koja je ista kao i standardna faktura s tim da je naznačeno da je vraćanje robe u pitanju kroz sam naslov dokumenta, a kod knjiženja se ne knjiže prihod od prodaje niti rashod za nabavnu vrednost pri prodaji. Takođe prikazuje alternativni naslov fakture koji glasi Vraćanje robe-FAKTURA broj.
J (kod povrata) Ulaz vraćene robe
Ulaz vraćene robe je podvrsta dokumenta knjižnog odobrenja koje stornira stari promet i stavlja robu na stanje, ali NE stornira PDV i kupca, već, zbog odredaba članova pravilnika o korekciji osnovice PDVa, knjiži PDV na ulazni PDV i zbog toga i zadužuje dobavljača umesto da stornira kupca. Takođe prikazuje alternativni naslov povrata fakture koji glasi "Ulaz vraćene robe-FAKTURA broj".
J (kod povrata kada je uključena opcija: Automatsko prebacivanje sa dobavljača na kupca kod knjiženja ulaza vraćene robe iz knjižnih odobrenja) - Ulaz vraćene ispravne robe po ugovoru.
Za ulaz vraćene ispravne robe po prethodno zaključenom ugovoru sa kupcem, potrebno je prvo uključiti odgovarajuću opciju za firmu. Prilikom knjiženja ulaza vraćene robe iz knjižnih odobrenja Lidder automatski dodaje dva stava kojima anulira obavezu prema dobavljaču i umanjuje dugovanje kupca.
M Obeležavanje za PDV evidenciju. Detaljnije...

 

1 Promena podatka koji je prikazan uz naziv artikla
Bez obzira na stanje opcije koja to određuje i koja ostaje nepromenjena, po pritisku na taster broja jedan, Lidder će promeniti podatak sa, na primer, cene sa PDVom na podatak o ceni bez rabata, i po ponovnom pritisku će prikazati prazno polje, a po sledećem opet cenu sa PDVom. Ovo služi pre svega komforu pri radu, jer se u jednom danu pojavi više kupaca kojima je od velikog značaja da vide cenu sa PDVom u stavci fakture, dok je drugima važnije da vide "krajnju cenu" u stavci, a trećima sve to smeta. Od sada operater pritiskom na "1" menja podatak, tj. prilagođava fakturu kupcu ne narušavajući izgled, kao ni sadržaj zakonom propisanih polja.

 

3 (kod povrata i fakture usluga) Promena alternativnog naslova dokumenata
Tokom unosa povrata pritiskom na taster "3" i potvrdnim odgovorom na pitanje "Primena alternativnog naslova dokumenta?" menjaš naslov dokumenta u "STORNO fakture broj".
Tokom unosa fakture usluga pritiskom na taster "3" i potvrdnim odgovorom napitanje "Primena alternativnog naslova dokumenta?" menjaš naslov dokumenta u "KNJIŽNO zaduženje broj".
4 Prikazivanje fakture u alternativnoj JM
U unosu i pregledu VP faktura, komanda "4" omogućava prelazak iz prikaza artikala sa standardnom jedinicom mere u alternativnu, sa preračunom količine i cene (potrebno je uključiti opciju "Upotreba alternativne jedinice mere" i nakon toga u šifarniku artikala uneti alternativnu jedinicu mere i koeficijent za preračun). Unos artikala se uvek radi u količini osnovne jedinice mere, a komandom "4" se samo menja prikaz, koji se može i odštampati. Kada je prikazana alternativna JM, ona je označena zelenom bojom.

 

6 Promena predloga prodajne cene kod povrata iz prethodne godine
Pre unosa stavke, komandom 6 se može odrediti da li će predlog prodajne cene biti prodajna cena sa kartice arikla ili cena iz dinarskog cenovnika.
9 Mogućnost štampanja računa bez datuma prometa.
Pre štampanja fakture, komandom 9 se može dobiti mogućnost štampanja fakture bez datuma a sa napomenom "Račun je izdat u skladu sa čl. 4a Pravilnika o računima". Ako si pogrešio istom komandom možeš vratiti datum.
Ova komanda izvozi fakturu u elektronski format, tj. pravi fajl na izvoznom direktorijumu Liddera koji možeš sam podesiti iz opcija terminala. Elektronski oblik fakture je vrlo zgodna stvar jer se može poslati vrlo brzo, mailom na primer, ali je najbitnije to što onaj koji prima fakturu može jednostavno da je "učita" u svoj program i od nje napravi kalkulaciju. Format je standardni XML tako da praktično svako ko hoće uvek i može da sam, ako već nema opciju uvoza elektronskih dokumenata, napravi uvoz u svoj program za vođenje poslovanja. Lidder, naravno, podržava uvoz ovako napravljenih faktura u kalkulaciju.

 

/ Pregled kartice
Ova komanda omogućava kretanje kroz stavke dokumenta uz detaljni prikaz informacija označene analitike u Info panelu. Pritiskom na ENTER prelazi se u karticu odabrane analitike.
2 Proces korigovanja dinarskih cena za promenu kursa valute
Ova komanda/opcija predstavlja ispomoć kod korekcije prodajnih cena, između izvozne fakture i profakture na osnovu koje je formirana, za kursnu razliku. Cene u profakturi za ino-kupca mogu se unositi (komandom „O“) u valuti plaćanja ino-kupca. Naravno, uneti iznosi se odmah konvertuju u dinarsku vrednost i kao takvi pamte u profakturi (jer se u Srbiji evidencija poslovanja isključivo vodi u dinarima). Kod formiranja fakture na osnovu date profakture, automatski se sve vrednosti iz profakture prenose u fakturu, pa time i cene u dinarskoj vrednosti na dan profakturisanja. Određenom broju poslodavaca to i odgovara jer im se devizni deo automatski koriguje na osnovu kursa na dan fakturisanja. Ali za one koji žele da zadrže devizne cene (dogovorene sa ino-kupcem po profakturi) bez obzira na kretanje kursa komanda „2“ je rešenje. Da bi se mogla aktivirati ova komanda potrebno je prethodno postaviti fakturu (komanda „M“) da je izvozna. Aktiviranjem komande „2“ prodajne cene u fakturi, ali samo za one artikle koji su automatski preneti iz profakture, biće korigovane za razliku kursa između dana kada je kreirana profaktura i dana kreiranja fakture. I što je bitno, sve korigovane ili novo unete stavke u fakturi (kojih nije bilo u profakturi) ostaće nepromenjene. Korekcija se vrši na osnovu cene u profakturi i kursne razlike, tako da nije problem ako se komanda „2“ pusti više puta, rezultat je uvek isti.
Primer: U profatkuri na dan 28.04. (kurs evra 100,-) uneti su sledeći stavovi:
Šifra Naziv Količina Cena RSD Cena EUR Vrednost RSD Vrednost EUR
1 Artikal1 2 2000 20 4000 40
2 Artikal2 3 1500 15 4500 45
             
Na dan 10.05 (kurs evra 98,-) formirana je faktura na osnovu profakture i dobijeni su sledeći stavovi:
Šifra Naziv Količina Cena RSD Cena EUR Vrednost RSD Vrednost EUR
1 Artikal1 2 2000 20,41 4000 40,82
2 Artikal2 3 1500 15.31 4500 45,92
             
Potom je u fakturu dodat još jedan stav, tako da faktura izgleda ovako:
Šifra Naziv Količina Cena RSD Cena EUR Vrednost RSD Vrednost EUR
1 Artikal1 2 2000 20,41 4000 40,82
2 Artikal2 3 1500 15,31 4500 45,92
3 Artikal3 1 980 10 980 10

 

Faktura je komandom M označena da je izvozna a potom je komandom 2 izvršena korekcija i dobijeno je:
Šifra Naziv Količina Cena RSD Cena EUR Vrednost RSD Vrednost EUR
1 Artikal1 2 1960 20 3920 40
2 Artikal2 3 1470 15 4410 45
3 Artikal3 1 980 10 980 10

 

Ovim postupkom su izjednačene devizne cene (ranije dogovorene sa ino-kupcem) između fakture i profakture iz koje je nastala.

Specifične komande koje se koriste kod profakturisanja

 

Shift+S Učitavanje artikala iz neke od prethodnih robnih profaktura.
Ctrl+R Uključivanje/isključivanje rezervisanja robe.
K Snimanje novih profaktura.
S Učitavanje / snimanje / izmena već urađene PROfakture.
Detaljan opis komandi i rad sa profakturama možeš videti ovde.